Kaj je strežnik, kako deluje in čemu služi?

Živimo v obdobju, ko nas na vsakem koraku obdajajo bolj ali manj zmogljivi računalniki in v katerem sta se komunikacija in poslovanje preselila na svetovni splet. Zato ni nič presenetljivega, da se mnogi vsakodnevno soočajo z vprašanjem, kaj je strežnik in kako deluje.

Strežnik je zmogljiv računalnik, ki opravlja vlogo procesorja in hranilnika različnih digitalnih podatkov. Je nepogrešljiv pri komunikaciji med uporabniki osebnih računalnikov, ki lahko edino z njegovo pomočjo izvajajo različna dejanja v omrežju.

Strežnik je zmogljiva naprava, ki deluje kot procesor in shranjevalnik različnih digitalnih podatkov.

Delovanje strežnika

Če želimo na kratko odgovoriti na vprašanje, kaj je strežnik, potem bi lahko rekli, da gre za pomnilniški medij, na katerem so shranjene informacije. Zato je zanj značilno, da ima veliko količino pomnilnika, večjo procesorsko moč in velikost trdih diskov, kar omogoča njegovo brezhibno delovanje.

Strežnik je zasnovan tako, da stalno sprejema, obdeluje in odgovarja na zahteve odjemalcev. Na primer, ko vnesete URL naslov v spletni brskalnik, takrat interneti server pošlje ustrezne podatke nazaj, to pa omogoča prikaz želenih vsebin.

Ključna komponenta strežnika je zagotovo njegov zmogljiv operacijski sistem, ki je optimiziran za delovanje v omrežnih okoljih. Glede na to poznamo različno zmogljive strežnike, ki omogočajo brezhibno delovanje tudi pri največjih obremenitvah.

Različne vrste strežnikov

Danes poznamo različne klasifikacije strežnikov, ki se nanašajo ali na strojno opremo ali na programsko opremo. 

Kadar imamo v mislih strojno opremo, potem poznamo namenske in virtualne strežnike ter strežnike, ki omogočajo gostovanje v oblaku. Kadar pa imamo v mislih naloge strežnikov, takrat ločimo naslednje strežnike: spletni strežnik oziroma internetni server, podatkovni strežnik, poštni strežnik, datotečni strežnik, grafični strežnik, igričarski strežnik in še mnogo drugih. 

Čemu služi strežnik?

Uporaba strežnikov prinaša številne prednosti, kot je centralizacija in avtomatizacija različnih procesov, vključno s shranjevanjem, urejanjem, obdelavo in distribucijo programov ter podatkov. Brez strežnikov ne bi mogli dostopati do spletnih mest, prav tako pa tudi ne do elektronske pošte, družbenih omrežij in podobno.

Več kot očitno je, da so strežniki postali ključna komponenta sodobne tehnologije, brez katerih si nemotenega delovanja računalnikov ne moremo predstavljati. Večina od njih pa vam omogoča tudi varnostno kopiranje in obnovitev podatkov, kar vam zagotavlja zaščito poslovnih informacij pred nepooblaščenih dostopom.

V isti kategoriji: