Radarska slika padavin predstavlja vizualni prikaz, ki se osredotoča na porazdelitev padavin, in sicer v določenem območju, ki ga seveda spremlja vremenski radar. Slednji deluje po principu odbijanja elektromagnetnih valov od padavin. Ko valovi naletijo na padavinsko strukturo, se del valovanja odbije nazaj proti radarju. Tu pa ga zaznajo sprejemniki.
V resnici je radarska slika padavin zelo koristen pripomoček, saj meteorologom in javnosti lahko omogoči, da spremljajo vrsto padavin in intenzivnost padavin. Ploščica radarske slike namreč lahko kaže, ali gre za sneg, dež, točo, ker se različni padavinski delci drugače odbijajo od radarskih valov.
Barve na radarski sliki pa navadno označujejo jakost padavin. Zelena barva običajno pomeni šibke padavine, na primer lahkotni dež. Rumena in oranžna barva narekujeta srednje močne padavine, medtem ko rdeča in vijolična barva nakazujeta zelo močne padavine ali nevihte.
Ne smemo pa pozabiti, da radarska slika padavin meteorologom pa tudi nam omogoča še spremljanje gibanja padavin. Slednje dobro pomaga napovedovati, kje pa tudi kdaj bodo padavine vplivale na določeno območje v prihodnosti.
Na kakšen način deluje radarska slika padavin?
Kar se tiče samega delovanja radarske slike, lahko omenimo štiri ključne korake. To so emitiranje radarskih valov, odbijanje valov, zajemanje odbite energije, vizualizacija.
Radar torej odda impulze radarskih valov, ki se širijo skozi atmosfero. Ko valovi naletijo na padavinske kapljice, se del energije odbije nazaj proti radarju. Ta zazna odbite valove. Na podlagi tega pa nato določi razdaljo, jakost pa tudi samo količino padavin. Vse omenjene informacije pa se seveda prikažejo kot slika, kjer različne barve in gostote točk prikazujejo različne vrste in jakosti padavin.
Pomen radarske slike za vremensko napove
Omenili smo, da je radarska slika zelo uporabna za najrazličnejše namene, na primer za sledenje nevihtam. Prav tako je koristna za napovedovanje trajanja padavin, za pripravljenost na vremenske razmere.
Radarska slika padavin torej omogoča slednje gibanja neviht pa tudi napovedovanje morebitnih močnih padavin ali pa toče. Zagotavlja natančnejšo oceno, kako dolgo bodo padavine trajale in kje se bodo nadaljevale. Omogoča pomoč pri napovedovanju ekstremnih vremenskih pojavov, kot so na primer močnejše nevihte, toča. Ljudje se na takšen način lahko dovolj ustrezno pripravimo.